Мозъчната аневризма няма пощада - вижте първите и предупредителни симптоми:

Аневризма се определя като „ненормална изпъкналост или подуване на стената на кръвоносен съд. Аневризма може да се спука (разкъсва), причинявайки вътрешно кървене и възможна смърт."

Мигрена , от друга страна, се определя като "пулсираща болка, обикновено от едната страна на главата . "

Историята на Лий Бродуей

На 1 април 2017 г. Лий Бродуей, съпруга и майка на 4 деца, почина внезапно. Лекарите обясниха, че причината за смъртта й е мозъчна аневризма, която преди това се е проявявала като тежка мигрена. Всъщност тя страда от мигрена от 8-годишна.

Семейството й беше шокирано, особено съпругът й Ерик Бродуей, на когото казаха, че „всичко изглежда добре“ само два часа по-късно „Няма нищо, което можем да направим“.

Както той обясни, по време на процедурата е имало усложнение за отстраняване на аневризмата, която е накарала Лий да загуби твърде много кръв в мозъка си.

За съжаление семейството на Лий отпразнува 42-ия й рожден ден само 5 дни след смъртта й.

Обществено образование

Д-р Хауърд А. Риина, професор и заместник-председател по неврохирургия в Медицинския център Langone на университета в Ню Йорк, беше зашеметен от историята на Лий и реши да направи нещо по въпроса. Първата му стъпка беше да образова обществеността за естеството на аневризмите и разликите между тях и мигрената.

„(Изглежда) най-лошото главоболие в живота на всеки. Не е изненадващо, че хората могат да кажат, че се чувстват сякаш са били ударени от мълния или имат главоболие, което ги е докарало до припадъци. Това е много силно главоболие, което е необичайно ”, описва д-р Риина болката, изпитвана от аневризма.

„Хората с мигрена понякога имат аури (зрителни увреждания) и правят процедури и неща, които  да облекчат главоболието –  приемат лекарства. Но ако това не помогне, може да е аневризма. Това е много уникално главоболие и всъщност основният симптом е усещането, че това главоболие е различно от всяко, което някога сте имали “, добавя той, описвайки как страдащият от мигрена може да разбере разликата.

Малко факти за аневризмата

1. Аневризмите са редки

Всъщност „това е някъде между 30 000 до 50 000 случая годишно. А спуканата аневризма (като Лий Бродуей) е много по-малък процент “, казва д-р Риина.

2. Неразкъсаните аневризми засягат милиони хора по света.

Смята се, че 5-10% от населението на света има неразкъсана аневризма, което е 350-700 милиона души.

3. По-голямата част от неразкъсаните аневризми протичат безсимптомно. Само 1-2% от аневризмите се спукват годишно. В повечето случаи човекът не изпитва никакви симптоми.

4. Фамилната анамнеза е ключов индикатор

„Ако сте имали родител, чичо, брат, сестра или братовчед, който е имал аневризма, трябва да споменете това на Вашия лекар или невролог“, казва Риина.

5. Определени условия на живот и начин на живот увеличават риска

Пушенето и неправилното хранене увеличават риска.

„Ако нямате фамилна анамнеза или едно от тези състояния, вероятността да имате [аневризма] е доста ниска“, казва той. "Обикновеният човек не трябва да бяга и да се тества."

Признаци и симптоми:

увиснал клепач

замъглено или двойно виждане

объркване

загуба на съзнание

гадене и повръщане

чувствителност към светлина

Неразкъсната аневризма може да причини следните симптоми: 

промяна в зрението на разширени зеници

или

изтръпване на двойно виждане от едната страна на лицето

болка над и зад едното око.

Какви видове аневризми има?

Медицинските специалисти класифицират аневризмите в три вида:

Истинска аневризма (Verum аневризма): е най-често срещаната. Причината обикновено е съдово износване (артериосклероза) в комбинация с високо кръвно налягане. Съдовите торбички се образуват най-често на долната главна артерия (коремна аневризма), по-рядко на тазовата артерия или кухината на коляното.

Фалшива аневризма (Aneurysm spurium): Съдовата стена е повредена, така че кръвта може да изтече навън до съда, например след нараняване в резултат на сърдечен катетър или ангиография. Тогава около кръвоносния съд се образува синина (хематом), която се превръща в съединителна тъкан.

Разделена аневризма: (Aneurysm dissecans) Това е най-рядко срещаното. Вътрешната стена на съда показва разкъсване (разкъсване) в резултат на артериосклероза, докато външният слой все още се задържа. Това позволява на кръвта да проникне вътре в съдовата стена. Това явление обикновено се случва в областта на главната гръдна артерия

Аневризмата е фатална? Ако аневризмата бъде открита достатъчно рано, прогнозата обикновено е добра. Ако се спука, повече от 50 процента от пациентите умират. Разкъсването на аневризмите в мозъка или корема е особено опасно, тъй като пациентите могат да кървят до смърт за кратко време. Но дори и тези, които преживяват инцидента, често трябва да се борят с дългосрочни щети, причинени от мозъчен кръвоизлив.

Причини: Защо се образува аневризма?

Основните причини за аневризмите са високо кръвно налягане и артериосклероза (калцификация на кръвоносните съдове). Но също така вродените малформации и семейното разположение могат да насърчат образуването на аневризми. В редки случаи бактериалните инфекции са възможна причина.

Симптоми и предупредителни знаци

Възниква Артериална аневризма отначало засегнатите не го усещат. Следователно диагнозата обикновено се прави късно, често като случайна находка при изследване на коремната кухина. Ако вече се появяват симптоми като болки в стомаха, гърдите или гърба, аневризмата вече е доста голяма. Тогава съществува риск аневризмата на коремната аорта да се спука и пациентът да умре за кратко време в резултат на кървенето.

В Мозъчни аневризми симптомите изглеждат по различен начин. От една страна има „безсимптомният“ вариант, който протича без оплаквания. Ако обаче съдовата издутина е голяма и неудобна, така че се упражнява натиск върху определени нерви, могат да се появят симптоми като главоболие, зрителни нарушения или парализа на очните мускули. Възможни са и припадъци, нарушения на говора и слуха.

Какво се случва, когато се спука аневризма? 

Колкото повече расте аневризмата, толкова по-голям е рискът основната артерия да се спука. Резултатът е неконтролирано вътрешно кървене, от което по-голямата част от пациентите умират. Поради масивната загуба на кръв, кръвното налягане бързо спада. Пациентът страда от циркулаторен шок. Такова кървене е абсолютна спешност. Ако има съмнение за руптура на аневризма, спешните служби (112) трябва да бъдат уведомени незабавно.

Аневризма в корема и гърдите

Най-често около аортата се образуват аневризми. Тя възниква от лявата камера на сърцето, първо се издига към главата, огъва се и след това преминава през гърдите към корема, където се разделя на двете тазови артерии. Във всички секции може да се развие патологична вазодилатация.

Ако аневризмата се спука, изтичащата кръв се влива в съответната телесна кухина и се събира там, в гръдната аортна аневризма в гръдната кухина и в коремната аортна аневризма в корема. И в двата случая съществува остра опасност за живота.

Повечето случаи (около 90 процента) от всички аортни аневризми се случват в корема. Мъжете са засегнати пет пъти по-често от жените. Аневризмата се спуква на всеки десети. Ето защо здравноосигурителните компании плащат за ранен диагностичен преглед за мъже на възраст от 65 години.

Изследването е просто и безболезнено за пациента. Ако се установи леко уголемяване, лекарите обикновено препоръчват редовни контролни прегледи и лечение за възможни рискови фактори. Ако аневризмата достигне определен размер, са необходими допълнителни тестове, като компютърна томография.

Аневризма в главата

Ако в мозъка се образува аневризма, тя се нарича вътречерепна или мозъчна аневризма. Най-често се случва в разклонителните точки на артериите, които доставят кръв към мозъка. Лекарите често откриват мозъчна аневризма случайно, например при извършване на ядрено-магнитен резонанс (ЯМР) или компютърна томография (КТ) на главата по други причини.

За разлика от аневризма на коремната аорта, жените имат по-висок риск от мозъчна аневризма, отколкото мъжете. Хората, чиито семейства имат аневризми в главата, също са рискова група. В допълнение, рискът от разкъсване на съдовата стена на аневризма се увеличава с възрастта. Тогава настъпва животозастрашаващ мозъчен кръвоизлив и пациентът трябва да отиде в болницата възможно най-скоро. Кървенето увеличава налягането в черепа и уврежда мозъчната тъкан. Симптомите на повишено вътречерепно налягане са:

Много силно главоболие

Гадене

Повръщане

Скованост на врата

Нарушение на съзнанието и загуба на съзнание

Много хора живеят с мозъчна аневризма през целия си живот, без да осъзнават. Други показват симптоми като главоболие и замъглено зрение. Когато мозъчната аневризма се разкъсва, това често причинява тежко мозъчно увреждане или дори смърт. Поради твърдата черепна капачка, кръвта не може да излезе и бързо оказва повишен натиск върху мозъка.

Прогнозата за мозъчна аневризма зависи до голяма степен от това кога е открита. При ранно лечение шансовете за възстановяване често са добри. Ако, от друга страна, мозъчен кръвоизлив възникне в резултат на руптура, шансовете за оцеляване на пациента зависят от това колко тежко е кървенето и колко бързо се лекува.

Аневризми на артерията на крака

Патологичната вазодилатация в областта на слабините, бедрената и подколенната артерии са по-малко податливи на разкъсване от тези на аортата и рядко причиняват животозастрашаващо кървене. Поплитеалната област е най-често засегната. Ако има вазодилатации с повече от два сантиметра, вероятността се увеличава, че артерията ще блокира. Това води до остри нарушения на кръвообращението със силна болка и, в най-лошия случай, сетивни нарушения до и включително смърт на подбедрицата.

Лечение: Изчакайте или оперирайте?

Съществуват различни методи за лечение на аневризма. Те зависят от това къде се намира съдовата торбичка, колко е голяма и колко бързо расте.

По-малки аневризми често трябва само да се наблюдават. Важно е кръвното налягане да остане в долните нормални граници (120/80 mmHg). За това може да се използва лекарство за понижаване на кръвното налягане. Хирургията обикновено е неизбежна при по-големи, бързо нарастващи аневризми.

Специален случай са аневризмите на сърдечната камера. Те обикновено не се разкъсват, но често са причина за сърдечна недостатъчност и сърдечни аритмии. Хирургията за намаляване на размера на сърдечната камера може да е подходяща, за да се предотврати влошаване на сърдечната недостатъчност. Аневризмата се изрязва. Рискът от подобна операция обаче не е малък.

В случай на съдова издутина в областта на коляното, обаче, не винаги е необходима операция. Операцията е показана, ако аневризмата се спука, образува се емболия или се появи свиване на нервите и вените.

Операция?

Аневризма на коремната артерия, при мъжете от диаметър 5 сантиметра трябва да се оперира. При жените вече трябва да е с диаметър 4,5 до 5 сантиметра предмет на процедурата. Хирургическа намеса също се препоръчва, ако аневризма, която все още е малка, нараства бързо и причинява болки в корема или гърба. Тогава има особено голям риск от разкъсване. Като критична стойност за  Аневризма в областта на гръдния кош обикновено диаметър 5,5 сантиметра като препоръка за операция.

Има два основни метода, от които можете да избирате по време на операцията: Операцията може да се извърши под обща анестезия, традиционно хирургично, т.е. с отваряне на коремната кухина и зашиване на съдова протеза, или минимално инвазивна чрез поставяне на стент протеза от двете слабини. Този метод е по-нежен към пациента и може да се извърши под местна упойка. Лекарят трябва да реши дали това е опция в отделен случай. Такава операция трябва да се извърши от опитен съдов или сърдечен хирург. В национален мащаб около пет процента от пациентите умират по време на или в резултат на операциите. Следователно получаването на второ мнение е винаги полезно.

Аневризма в мозъка може да бъде отстранен чрез операция, при която хирургът отваря черепа. След това затваря зоната отвън с помощта на щипка. В определени случаи лекарят може да използва и кръвоносен съд, за да посети засегнатата област в мозъка и да възстанови аневризмата, като вкара така наречената намотка. Това е платинена намотка, която запълва аневризмата отвътре. В по-нататъшния курс пациентите се приемат в проследяваща програма. Необходими са спешни ултразвукови проверки, както и последователна терапия на кръвното налягане и премахване на рисковите фактори (затлъстяване и тютюнопушене).

По време на операция на коляно болният съдов сегмент се отделя и замества със съдов заместител. Повечето съдови хирурзи използват парче от собствената вена на тялото, за да направят това. Ако притока на кръв е ограничен, трябва да се приложи байпас. Основният проблем със съдовата подмяна в кухината на коляното е възможността за запушване от кръвни съсиреци и по този начин нарушена циркулация на кръвта в краката.

Профилактика и ранно откриване

Въпреки че има генетично предразположение към аневризми, което не може да бъде повлияно, здравословният начин на живот е превантивен. Пушенето, високото кръвно налягане и по-специално високият холестерол се считат за рискови фактори и следователно трябва да се избягват или лекуват, ако е възможно.

Превантивните ултразвуци могат да помогнат за ранното разкриване на аневризмите на коремната аорта. Такива прожекции са широко разпространени, например, във Великобритания или САЩ. В Германия обаче те се покриват само от здравноосигурителни компании за мъже на 65 и повече години.

Важно ЗАБЕЛЕЖКА: Информацията по никакъв начин не може да замести професионален съвет или лечение от обучени и признати лекари. 

Ще бъде страхотно, ако ни последвате и споделите тази статия с приятелите си и вашето мнение (или опит) в коментарите!

По-нова По-стара

Щ†Щ…Щ€Ш°Ш¬ Ш§Щ„Ш§ШЄШµШ§Щ„