Резултатът от неудовлетвореност, множество неразрешени проблеми, чувствителност, липса на емоционална близост, депресията е едно от най-коварните и съблазнителни психични разстройства.
Пациентът е, неспособен да мисли повече. Нула мисли, нула чувства, нула съществуване.
Какво мисли един депресиран човек?
Основната тема се върти около следните идеи: колко е самотен, колко неразбран. Депресираният няма сили нито да мисли, нито да направи нещо градивно, ако не е подкрепен.
„Депресираният човек е тъжен и не може да направи нищо конкретно с живота си. Искам обаче да подчертая, че тъгата е съблазнителна. Веднъж ако сте повлияни от нея, на това се гледа с уважение, което е крайно погрешно”, казва специалистът.
Как можем да разпознаем депресията?
Ние идентифицираме тъгата. Приемането на тъгата е ключът към приемането и правилното лечение на депресията.
Загубата на интерес, дори на удоволствие, е един от основните симптоми, срещани при пациенти в депресия.
Неспазване на програмата и задълженията. Депресивният отказва както програмата, която смята за маловажна, така и задълженията, които възприема като принуда, на която не иска да отговори.
Обезсърчение пред дребни проблеми. Безсънието при депресивните е генератор на мрачни мисли.
Колкото по-малко спи, толкова повече депресивният има чувството, че е по-самотен и маловажен.
На противоположния полюс има хиперсомния. След тяхното проявление, депресираният субект е объркан и усеща празнотата отвътре.
Промените в психомоторните умения също могат да бъдат истински симптоми на депресия. Субектът е или много възбуден, или много бавен, както в движенията, така и в говора.
Симптоми на депресия:
- постоянна тъга, безпокойство
– чувство на безполезност или песимизъм;
- чувство за вина или безпомощност;
- загуба на интерес или удоволствие от хобита или обичайни дейности, включително секс;
- ниска енергия, умора, усещане за "мудност";
- намалена способност за концентрация или затруднено вземане на решения;
- проблеми със съня, събуждане рано сутрин или сън за дълго време;
- промени в апетита и/или теглото;
- мисли за смърт или самоубийство, дори опити за самоубийство;
- безпокойство или раздразнителност;
- ниско самочувствие;
- постоянни физически проблеми, като главоболие, храносмилателни разстройства, хронична болка, която не се повлиява от рутинно лечение.
Най-често срещаните видове депресия:
Голяма депресия
Ефектите от тежката депресия могат да бъдат направо инвалидизиращи за пациента.
Може да предизвика смущения в нормалните физиологични процеси – хранене, сън, ниво на физическа активност, способност за концентрация и изпълнение на различни задачи.
Ако не бъде елиминирана, тежката депресия може да доведе до загуба на производителност, функционален спад и повишен риск от смъртност.
Как можем да преодолеем депресията?
Всеки ден с това заболяване е различен, трябва да се отнасяме сериозно към психичното здраве и да приемем, че мястото, където сме сега, не е мястото, където винаги ще бъдем.
Ключът към лечението на депресията е да бъдем отворени, да приемем себе си и нашата ситуация.
Ако трябва да изразите чувствата си, направете го, но го направете градивно!
Потискането на чувства и емоции може да изглежда като начин за справяне с депресията и нейните симптоми, но тази техника е нездравословна.
Ако имате лош ден, мислете, че той ще свърши, не оставайте в това състояние.
Всичко, което чувствате днес, не представлява утре, утре е друг ден, когато можете да станете от леглото и да постигнете целите, които не сте постигнали днес.
Приемете, че някои дни може да са трудни, а други може да са необикновени.
Направете обратното на това, което ви подсказва гласът на депресията, използвайте логиката като оръжие при вземането на решения, които са правилни и добри за вас.
Ако смятате, че дадено събитие не е забавно за вас, тогава използвайте времето си, правейки това, което ви харесва.
Поставете си изпълними цели. Дългият списък от неща не помага на депресиран човек, така че поставете кратък списък от две, три цели, които можете да постигнете днес.
Когато приключите с една малка цел, преминете към друга малка цел, по този начин ще приключите успешно списъка си с цели.
Награждавайте се всеки път за всяко усилие. Всички успехи си заслужават възнаграждение, когато постигнете цел, признайте заслугата си.
Създайте си рутина. Използвайте мек график всеки ден, който може да ви даде усещане за контрол и дисциплина, планирайте неща за вършене за днес.
Всеки ден правете нещо, което харесвате. Поставете себе си на първо място и си дайте момент да се отпуснете, разходете се, прочетете книга, гледайте филм, яжте торта, излезте с приятели.
Тези дейности могат да ви извадят от настроението, в което се намирате, да ви дадат енергия и добро настроение, което може да ви помогне да преодолеете симптомите на депресия.
Стремете се към 8 часа сън на нощ, опитайте се да влезете в здравословен сън. Достатъчното количество сън може да ви помогне да се почувствате по-балансирани и енергични.
Това, което ядете и пиете, може да повлияе на това как се чувствате.
Балансираната диета не лекува депресията, но може да ви накара да се почувствате по-добре и да имате повече енергия.
Приемането на храна, богата на постно месо, зеленчуци, плодове и зърнени храни, може да бъде начин да започнете здравословен начин на живот.
Бъдете здрави!
Ще бъде страхотно, ако ни последвате и споделите тази статия с приятелите си и вашето мнение (или опит) в коментарите!
source https://search-2.blogspot.com/2023/02/depresiyata-ni-ubiva-vseki-den-kak-da-ya-razpoznaem-.html